Stát který nehájí práva svých občanů, nemá právo na existenci

Tenhle kritický příspěvěk vznikl, kvůli mojí hlouposti a neznalosti, nicméně asi nebudu sám komu se něco podobného stalo.

V dubnu 2012 jsem prodával svoje svoje auto  a protože majitel spěchal, sešli jsme se na půl cesty od domova. Podepsali jsme všechny potřebné papíry, jako kupní smlouvu a plnou moc k odhlášení a byl jsem rád, že auto je pryč.

Jenže leto v srpnu přišel dopis s kanceláře pojistitelů, že dlužím na povinném ručení přes devět tisíc korun. Stačilo by poslat kopii kupní smlouvy a všechno by bylo v pořádku. Jenže já jsem všechny dokumenty včetně smlouvy zničil a po roce půl mě nenapadlo, že je budu ještě potřebovat.

Vše by šlo poměrně jasně vyřešit, tím že by kupující doložil kupní smlouvou, kdy auto koupil a od kdy si měl pojistku platit. Bohužel, takhle to ale nefunguje. Kancelář pojistitelů nového majitele nekontaktuje ( i když na něj kontakt má) a na registru vozidel Vám kontakt na nového majitele taky neřeknou. Takže i když jste se s novým majitelem dohodli, že si auto na sebe přihlásí a on Vás podvedl, nemáte žádnou možnost obrany. A pokud stát chrání podvodníky, tak takový stát podle mě nemá právo na existenci.

Napadá mě ještě jedno řešení. Nebylo by jednodušší všemu předcházet o požadovat od kupujícího při přihlášení doklad za pojištění od data koupě vozidla? A v případě, že se nový majitel nemůže prokázat platným pojištěním, tak ho doplatit i s penále přímo na registru vozidel? Svoje by udělala i možnost odhlásit auto poštou.

Odpadl by ansábl lidí, kteří se na tom živí. Jenže o to tady asi nejde.

About Martin Staník

Jmenuji se Martin Staník. Ač původně z Pardubic, před 8 lety jsem přesídlil do Šluknovského výběžku. Pomalu zapouštím kořeny v obci Lipová. Věnuji se internetovému marketingu, především SEO a PPC kampaním. Můžete mě znát ze Seznamu.cz, kde jsem v liberecké pobočce pracoval jako obchodník. Nyní na vlastní noze a spolupracuji s informačním portálem Vybezek.eu. Poslední dobou mě baví zahradničení a zajímám se permakulturu.

3 comments

 1. milsal (1 comments)

  Já mám jiný, aktuální problém. Ke konci minulého roku jsem koupil ojeté auto a po registraci a zaplacení povinného ručení, asi za 10 dnů, mi přišla obsílka od ČKP, že v době, (100 dní před tím, než jsem auto koupil) nebylo povinné ručení zaplaceno a já, jako majitel musím zaplatit do fondu 50 Kč za den, tedy 5000 Kč. Podepsaný tam nikdo nebyl, jen firma, kdo to vyřizuje, nebo odesílá, žádné jméno.
  Vzal jsem tento dopis a vrazil ho bývalému majiteli, od kterého jsem to auto koupil. On slíbil, že se o to postará a problém vyřeší.
  Nyní v únoru mi došla upomínka, že mám zaplatit, protože jsem prošvihl termín 30 dní, jinak na mě pošlou soukromého exekutora.
  Mě vadí i to, že neexistuje oficiální kancelář – místo, kam by mohli lidé osobně tuto věc dojít vyřídit.
  Žádná poštovní korespondence by nemusela být, vzal bych veškeré papíry, tam by si je ofotili, zapsali do protokolu, já bych jim to podepsal a měl bych klid.
  Tak jsem nyní vzal veškeré doklady, co mám, a pošlu jim je, mimochodem na Poštovní schránku v Ostravě, když já jsem ze středních čech.
  Já se ptám, co se všema citlivýma údajema udělá zloděj, který nedodá obálku do poštovní schránky? Je tam jméno, bydliště, rodné číslo, RZ auta, ofocený TP a mnoho dalších citlivých dat a dokladů které kdokoliv může zneužít. Obyčejná obálka, která nelze poslat doporučeně, když není pořádná adresa se jménem příjemce.