13. a 14. dubna 2013 jsem byl na kurzu Zakládání jedlého lesa. Kurz pořádala Katka Horáčková (více se o ní dočtete na bio.cz) , která se pěstováním rostlin peramakulturně zabývá řadu let a výsledky její práce si můžete prohlédnout na stránkách Zahrada Dobra, nebo můžete zajet přímo na Vlčí Horu a za budovou firmy Nobilis Thilia si zahradu založenou a udržovanou na principech permakultury prohlédnout.
Docela jsem na kurz těšil a měl jsem řadu očekávání. O permakulturním pěstování jsem si přečetl knížku od Seppa Holzera Zahrada k nakusnutí, ale chtěl jsem vyzkoušet, jak se to dělá prakticky.
Na kurz, který se konal ve Starých Křečanech jsem, jako obvykle na většinu akcí dorazil s 5 minutovým zpožděním, naštěstí se ještě nazačalo. Na stole byla prostřená snídaně a to byla dobrá příležitost k seznámení s ostatními účastníky permakulturního zájezdu :-). Celkem nás tam bylo myslím 11.
Po snídani proběhlo oficiální představení, kde každý vyjádřil svoje očekávání. Moje bylo naučit se pěstovat aspoň „něco“ v chladných podmínkách šluknovkého severu.
Zónování pozemku
Nejdříve jsme se dozvěděli, že třeba porozmýšlet o rozčlenění pozemku do zón. Tam kam se chodí nejčastěji (třeba pro bylinky do kuchyně) by mělo být co nejblíže k domu. Důležitá je i orientace podle světových stran, zastínění a další vlivy, které mají na pozemek vliv. Podstatanou věcí je i tvar záhonu, aby se optimálně využil prostor bez zbytečného šlapání po hlíně, které ji udusává, což není žádoucí.
Bez vody nic neroste
Potom jsme se zabývali vodou a hospodaření s ní. Obecně permakultura a voda spolu hodně souvisí. Jen asi 2% procenta veškeré vody na zemi jsou využitelná k pitným účelům a kvalitní vody bude pravděpodobně stále méně, proto je s ní potřeba šetřit, využívat více deštovou vodu pořídit si kompostovací toaletu :-). Nebo třeba zahradní jezírko, které bude fungovat jako zásobárna vody a útočiště pro vodní živočichy. Každopádně voda a šetření s vodou nám zabralo celé dopoledne.
Tím se taky dostávám k pojmu permakultura. Permakultura byla dříve vnímána jako pojem trvale udržitelného zemědělství „permanent agriculture„, ale dneska je to už celkový přístup k životu. Ten zahrnuje mnohem více činností, které vedou k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí.
Vegetariánské hody
Katka je veganka a tak bylo celkem nasnadě, že jídlo bude pouze z rostlin. Při vaření se zapojil celý kurz a vzniklo z toho velmi dobré jídlo a mě tak napadlo, že bych docela rád jel na nějaký permakulturní kurz vaření. Vegetariánské hody pokračovaly i večer a druhý den – jídlo bylo prostě skvělé. Co mě utkvělo v paměti byla směs koření – fenykl, římský kmín a koriandr vše rozemleté a smíchané dohromady, domácí hořčice z hořčice 🙂 a fazole Mungo, které byly ve všem a byly moc dobré.
Tak už konečně sadíme
Odpoledne jsme se dostali k praxi. Na zahradě chalupy Gabriely ve Starých Křečanech, kde se kurz konal, jsme sázeli stromky a keře z ovocné školky v Bojkovicích. Tahle školka nabízí staré a více odolné odrůdy stromků a keřů, které je možné pěstovat bez chemie. Fotografie ze zahrady a sázení najdete zde.

Sázíme. Ořešák, jabloně, rakytník, kdouloně, mišpule, kiwi a další. Katka Horáčková je ta v barevné čepici
Osobně mě zaujalo použití papírových kartonů k vytvoření nových záhonů, takže není potřeba rytí. Na karton se naveze hlína, zamulčuje se slámou a záhon je hotový.
U keřů se zase karton používá pro mulčování, aby prostor mezi keři nezarůstal plevelem a usnadnil se tak start mladé rostlině do „života“.
Večer se potom povídalo u čaje i vína o všem možném i nemožném.
Kompostujeme
Ráno jsme začali u kompostu. Respektive, jak správně kompostovat, proč vlastně a co to přináší. Kompost je biologické hnojivo, kterým poskytujeme rostlinám výživu. Bez kompostu to zkrátka v permakulturním pěstování nejde. Na tohle téma jsem tam objevil zajímavou knížku od Boba Flowerdewa – Kompost.
Probrali jsme i vzájemné možnosti kombinování rostlin při pěstování, jak jednotlivé rostliny buď odebírají nebo obohacují půdu o živiny. Vhodné kombinace rostlin je téma určitě nad rámec kurzu a proto uvádím literaturu a webové zdroje informací, na které přišla řeč a ze kterých je možné čerpat.
Hraozemi.cz web o životním prostředí
Kokoza.cz pěstování a komopostování ve městě
Ekodomov.cz informace nejen o kompostovaní
Ekodomacnost.com eko výrobky domů a na zahradu
Plantanaturalis.com bylinky a květnaté louky
Veronica institut zde je možné objednat otočné kolečko, které Vám ukáže vhodné kombinace rostlin. Je to takový tahák pro pěstování zeleniny a ovoce.
Knihy, které mě tam zaujaly:
Masanobu Fukuoka – Revoluce jednej Slamky
Bob Flowerdew – Kompost
D. Aichele/ M. Golteová – Bechtleová – Co tu kvete?
Sepp Holzer – Zahrada k nakusnutí
Jaroslav Svoboda – Ekozahrady
Na závěr
Kurz z Vás určitě za dva dny neudělá odborníka na organické zahradničení. Ukáže ale postupy a fígle, které fungují a ušetří čas. Otevře dveře k dalšímu vzdělávání a pokusům. Jak budu úspěšný já, to se ukáže a rád se o výsledky podělím. Mimo to, že jsem naučil něco nového, tak jsem seznámil i zajímavými lidmi a to je také nezanedbatelný přínos.
Abych nezapoměl. Na kurzu je možné koupit semínka bylinek a další osivo v bio kvalitě, já jsem si převezl třeba divoké rajče.
- Jídlo bylo skvělé.
- Někdo používal zahradní nářadí i jako berle 🙂
- Drny kolem stromku vytvářejí žlábek, aby voda neodtékala pryč.
- Detail uvázání stromku
- Karton zamezí prorůstání trávníku mezi keře. Navrch se dá ještě sláma.
- Papírem se neplýtvalo…
- Kolečko které pomáhá s kombinováním vhodných rostlin
- Kolečko se dá koupit za 50 Kč u institutu Veronica
- Zónovaní pozemků
- Něco tam už raší…
- Opory pro fazole. Zahrada Dobra na Vlčí Hoře.
- Sázíme. Ořešák, jabloně, rakytník, kdouloně, mišpule, kiwi a další. Katka Horáčková je ta v barevné čepici
- Jedu na NET sraz Thajsko 2015 - 14.11.2014
- Jak si vypěstovat základní plodiny permakulturně a to nejen na Hané - 2.6.2014
- Je libo článek nebo přímo copywritera? Zkuste Copywriting.cz - 18.10.2013
- Stát který nehájí práva svých občanů, nemá právo na existenci - 8.10.2013
- Jak hromadně manipulovat ukazuje Jiří Vokáč Čmolík a jeho projekt Neurorestart - 3.6.2013
- Permakultura ve Šluknovském výběžku - 26.5.2013
- Vlastně se máme skvěle - 6.2.2013
- KUPčlánek.cz – nový pay-per-post systém přichází - 12.1.2013
- Návod na práci s Google Refine + jak snadno dostat klíčová slova z Skliku - 1.10.2012
- Návod na práci s Google refine + jak snadno dostat klíčová slova z Skliku – pokračování - 1.10.2012